Názov projektu: Quo vadis Európa?
Grantová schéma: Granty Fondu NIL
Zodpovedný riešiteľ: prof. Ing. Ľudmila Lipková, CSc.
Spoluriešitelia: doc. PhDr. Marta Zágoršeková, CSc., Ing. Tomáš Dudáš, PhD., Ing. Mária Fertaľová, Ing. Veronika Fodorová, Ing. Martin Grančay, Ing. Soňa Svoreňová, Ing. Michal Ščepán, Ing. Michaela Štefančíková
Doba riešenia: 26.5.2009 - 31.7.2010
Tento projekt je spolufinancovaný z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru, Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu SR prostredníctvom Fondu NIL na podporu spolupráce v oblasti vzdelávania.
Supported by a grant from Iceland, Liechtenstein and Norway through the EEA Financial Mechanism and the Norwegian Financial Mechanism. This project is also co-financed from the state budget of the Slovak Republic.
Základné informácie o projekte
Projekt „QUO VADIS EURÓPA“ je medzinárodný projekt organizovaný Fakultou medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave v spolupráci s nórskym partnerom / University of Bergen a islandským partnerom / University of Akureyri.
Cieľom projektu je priniesť nový pohľad na budúcnosť a smerovanie Európy prostredníctvom spojenia mladých Európanov s potrebným vedomostným potenciálom a zmyslom pre tvorivú činnosť orientovanú na kľúčové otázky našej budúcnosti.
Projekt je financovaný z prostriedkov poskytnutých fondom NIL. Realizácia projektu bude prebiehať v rámci 12 mesiacov od júna 2009 do júna 2010.
Po obsahovej stránke bude projekt rozčlenený do troch obsahových línií: Stabilita, Prosperita, Kultúra, pričom každá z nich bude realizovaná v inej účastníckej krajine.
Prvý tematický blok Stabilita, organizovaný na Slovensku, sa bude venovať otázkam bezpečnosti, pričom pozornosť sa bude sústreďovať na vážne problémy dnešnej Európy a ich potenciálny budúci vývoj (napr. demografické trendy, migrácia, organizovaný zločin, ohniská konfliktov, mier ako predpoklad stability a iné). V rámci druhého tematického bloku s názvom Prosperita na Islande sa budú účastníci projektu zaoberať otázkou postavenia Európy v súčasnom svete, ktorá vytvorí základ pre projekciu európskej budúcnosti. Kľúčovými problémami tohto bloku budú otázky udržateľného rozvoja a životného prostredia, energetickej sebestačnosti Európy a aplikácie poznatkov R&D do hospodárskej praxe. Tretím a posledným blokom Kultúra v nórskom Bergene načrtneme víziu európskej identity s akcentom na vzťah spoločnej európskej a jednotlivých národných identít. Špeciálna pozornosť bude venovaná úlohe tradícii pri budovaní kultúrnej identity národa.
Účastníci projektu vytvoria tri desaťčlenné tímy – euro-optimistický, euro-pesimistický, neutrálny, ktorých úlohou bude vypracovať vlastnú koncepciu vývoja Európy do roku 2030 v konkrétnej problematike. Konečným výstupom projektu bude spoločná publikácia zahŕňajúca scenáre budúcnosti európskeho kontinentu očami jednotlivých tímov.
Spolufinancujúce inštitúcie
Partnerské univerzity
Zloženie tímov
OPTIMISTI
- Knútsson Ögmundur
- Sicakkan Hakan
- Knudsen Terje
- Audunsson Thorvaldur Helgi
- Grančay Martin
- Károlyiová Petra
- Kutay Acar
- Sigurđsson Stefán Torfi
- Stenerud Tor-Espen
- Svoreňová Soňa
- Vatnehol Alice Jeanette
PESIMISTI
- Dudáš Tomáš
- Lipková Ľudmila
- Cimdina Agnese
- Dyrbekk Ole Hallvard
- Fodorová Veronika
- Folkestad Bjarte
- Fertaľová Mária
- Helgadóttir Kristín
- Sandholt Magnús Ţór
- Štefančíková Michaela
REALISTI
- Edvaldsson Ingi Rúnar
- Zágoršeková Marta
- Ardawatia Himanshu
- Bygnes Susanne
- Dahle Espen
- Friđriksdóttir Rakel
- Fridjonsdóttir Maria Loa
- Milčík Vladimír
- Reťkovský Peter
- Ščepán Michal
Výstupy projektu
Výsledky projektu sú publikované vo forme zborníka pozostávajúceho z troch scenárov vývoja Európy do roku 2030 - optimistického, realistického a pesimistického.
Zborník: QUO VADIS EUROPE, 2010
Workshopy
Stabilita - Workshop na Slovensku
Prosperita - Workshop na Islande
Kontakt
Ing. Mária Fertaľová
Ing. Veronika Fodorová
Ing. Martin Grančay
Ing. Soňa Svoreňová
Ing. Michal Ščepán
Ing. Michaela Štefančíková
Miestnosť: E4.25