Názov projektu: Quo vadis Európa?

Grantová schéma: Granty Fondu NIL

Zodpovedný riešiteľ: prof. Ing. Ľudmila Lipková, CSc.

Spoluriešitelia: doc. PhDr. Marta Zágoršeková, CSc., Ing. Tomáš Dudáš, PhD., Ing. Mária Fertaľová, Ing. Veronika Fodorová, Ing. Martin Grančay, Ing. Soňa Svoreňová, Ing. Michal Ščepán, Ing. Michaela Štefančíková

Doba riešenia: 26.5.2009 - 31.7.2010

qve logo

Tento projekt je spolufinancovaný z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru, Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu SR prostredníctvom Fondu NIL na podporu spolupráce v oblasti vzdelávania.

Supported by a grant from Iceland, Liechtenstein and Norway through the EEA Financial Mechanism and the Norwegian Financial Mechanism. This project is also co-financed from the state budget of the Slovak Republic.

Základné informácie o projekte

Projekt „QUO VADIS EURÓPA“ je medzinárodný projekt organizovaný Fakultou medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave v spolupráci s nórskym partnerom / University of Bergen a islandským partnerom / University of Akureyri.

Cieľom projektu je priniesť nový pohľad na budúcnosť a smerovanie Európy prostredníctvom spojenia mladých Európanov s potrebným vedomostným potenciálom a zmyslom pre tvorivú činnosť orientovanú na kľúčové otázky našej budúcnosti.

Projekt je financovaný z prostriedkov poskytnutých fondom NIL. Realizácia projektu bude prebiehať v rámci 12 mesiacov od júna 2009 do júna 2010.

Po obsahovej stránke bude projekt rozčlenený do troch obsahových línií: Stabilita, Prosperita, Kultúra, pričom každá z nich bude realizovaná v inej účastníckej krajine.

Prvý tematický blok Stabilita, organizovaný na Slovensku, sa bude venovať otázkam bezpečnosti, pričom pozornosť sa bude sústreďovať na vážne problémy dnešnej Európy a ich potenciálny budúci vývoj (napr. demografické trendy, migrácia, organizovaný zločin, ohniská konfliktov, mier ako predpoklad stability a iné). V rámci druhého tematického bloku s názvom Prosperita na Islande sa budú účastníci projektu zaoberať otázkou postavenia Európy v súčasnom svete, ktorá vytvorí základ pre projekciu európskej budúcnosti. Kľúčovými problémami tohto bloku budú otázky udržateľného rozvoja a životného prostredia, energetickej sebestačnosti Európy a aplikácie poznatkov R&D do hospodárskej praxe. Tretím a posledným blokom Kultúra v nórskom Bergene načrtneme víziu európskej identity s akcentom na vzťah spoločnej európskej a jednotlivých národných identít. Špeciálna pozornosť bude venovaná úlohe tradícii pri budovaní kultúrnej identity národa.

Účastníci projektu vytvoria tri desaťčlenné tímy – euro-optimistický, euro-pesimistický, neutrálny, ktorých úlohou bude vypracovať vlastnú koncepciu vývoja Európy do roku 2030 v konkrétnej problematike. Konečným výstupom projektu bude spoločná publikácia zahŕňajúca scenáre budúcnosti európskeho kontinentu očami jednotlivých tímov.

Spolufinancujúce inštitúcie

• Reťkovský Peter
  • Ščepán Michal

Výstupy projektu

Výsledky projektu sú publikované vo forme zborníka pozostávajúceho z troch scenárov vývoja Európy do roku 2030 - optimistického, realistického a pesimistického.

Zborník: QUO VADIS EUROPE, 2010

Workshopy