Hlavným cieľom projektu je zvýšiť povedomie slovenskej verejnosti o dopade klimatickej zmeny na chudobné africké krajiny a podporiť rozvojovú spoluprácu, a to najmä prostredníctvom vzdelávacích aktivít a nového nástroja na meranie tzv. ekologického dlhu.
Jedinečnosť tohto nástroja - klimatickej kalkulačky - spočíva v tom, že jednak umožní zmerať dopad jednotlivcov či organizácií na životné prostredie, ale odporučí aj konkrétne spôsoby zmierňovania ekologického dlhu. Súčasťou projektu bude osvetová kampaň o zmene klímy a chudobe, ktorá predstaví účinné možnosti znižovania ekologického dlhu prostredníctvom agrolesníctva, vrátane príkladov úspešných rozvojových projektov SlovakAid v Etiópii a Keni. Hlavnými prínosmi projektu bude, že okrem oboznámenia verejnosti o aktuálnych témach globálneho rozvojového vzdelávania bude tiež motivovať ku zmene správania jednotlivcov či organizácií a k väčšej podpore rozvojových projektov v Afrike. Aktivity projektu budú sústredené do dvoch fáz. V prvej fáze budú pripravené edukačné nástroje na vzdelávanie verejnosti, ktorými budú klimatická kalkulačka, séria fotografií a krátkych video portrétov, vzdelávací materiál a metodická príručka pre školy a mládežnícke organizácie na Slovensku. V druhej fáze projektu sa v partnerstve s inými organizáciami zrealizujú podujatia vzdelávacieho a osvetového charakteru - prednášky, besedy, workshopy, pracovné raňajky, a výstavy, ktoré budú zamerané na školy, univerzity a mládež, neziskový a súkromný sektor, médiá, ale aj širšiu verejnosť.
Projekt je podporený dotáciou na projekty rozvojovej spolupráce Slovenskej republiky od Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu z programu SlovakAid č. SAMRS/2020/RV/1/10. Koordinátorom projektu a prijímateľom grantu je nadácia Integra, s ktorou FMV dlhodobo spolupracuje pri podpore vzdelania detí v Keni. FMV EUBA je pre tento projekt v pozícii odborného garanta projektu, ktorý sa dokáže oprieť o vedecké poznatky v oblasti manažmentu prírodných zdrojov pri adaptácii na klimatickú zmenu. Pre študentov fakulty boli tiež v spolupráci s pracovníkmi nadácie realizované prednášky na tému fair trade a o praktických riešeniach modelu zodpovedného obchodu v praxi.
Názov projektu: Vzdelávanie verejnosti o klimatickej zmene a chudobe v Afrike s novým nástrojom na výpočet ekologického dlhu
Číslo projektu: SAMRS/2020/RV/1/10
Vedúci projektu: Nadácia Integra
Spoluriešitelia:
Doba riešenia: