Názov projektu: SMILE Incubator - Social Media Leadership Incubator for Danube Region
Schéma projektu: Interreg Danube Region
Kód projektu: DRP0301090
Koordinujúca inštitúcia: School of Advanced Social Studies in Nova Gorica, Slovinsko
Projektový manažér za EUBA: PhDr. Peter Csanyi, PhD.
Členovia riešiteľského kolektívu: PhDr. Michael Augustín, PhD., MPA; doc. Ing. Kristína Baculáková, PhD.; doc. PhDr. Rudolf Kucharčík, PhD.
Trvanie projektu: 1.4.2025 - 30.9.2027 (30 mesiacov)
Konzorcium: School of Advanced Social Studies (SI), Faculty of Information Studies in Novo mesto (SI), Rudolfovo - Science and Technology Centre Novo mesto (SI) Foster Europe, Foundation for strong European regions (AT), Center for Civil Society Promotion (BA), Research Centre “Regional and Global Development” (BG), Rochester Institute of Technology Zagreb (HR), Metropolitan University Prague (CZ), Steinbeis 2i GmbH (DE), South Transdanubian Regional Innovation Agency (HU), NGO OIKUMENA (MD), Association for Responsible and Sustainable Development (ME), Babeș-Bolyai University (RO), Danube Area Research Center (RS), University of Economics in Bratislava (SK), International Institute for Regional Media and Information (UA)
Opis projektu: Odľahlé vidiecke komunity Podunajského regiónu čelia vážnym výzvam v dôsledku vysokej miery emigrácie, odlivu mozgov, starnutia obyvateľstva a narastajúceho významu digitalizácie. Projekt SMILE Incubator si kladie za cieľ posilniť postavenie mládeže žijúcej vo vidieckych oblastiach tým, že im poskytne základné zručnosti, kompetencie a nástroje. Cieľom projektu je zvrátiť súčasné negatívne trendy tým, že mladým ľuďom poskytne potrebné zdroje na to, aby uspeli vo svojom vidieckom prostredí, a zároveň podporí udržateľný rozvoj a odolnosť týchto komunít.
Ciele projektu: Hlavným cieľom projektu je vytvoriť nadnárodný Inkubátor líderstva v oblasti sociálnych médií pre mládež vo vidieckych oblastiach, ktorý bude slúžiť ako nástroj na posilnenie líderských zručností a zmocňovanie mládeže, čím prispeje k rozvoju udržateľných demokracií v Podunajskom regióne. Hlavnou cieľovou skupinou je mládež z menej rozvinutých vidieckych komunít, no aktivity budú zároveň zamerané aj na akademickú obec, malé a stredné podniky, mimovládne organizácie a médiá. Budovanie kapacít v oblasti líderstva a zručností v sociálnych médiách podporí účasť mládeže na aktívnom občianstve a v konečnom dôsledku aj na budúcom vedení vidieckych komunít v Podunajskom regióne. Projekt bude riadený a realizovaný rozmanitým, no vyváženým konzorciom 20 partnerov (vedúci partner, 15 projektových partnerov a 4 pridružení strategickí partneri) zo všetkých 14 krajín Podunajského regiónu, s dopĺňajúcimi sa kompetenciami, skúsenosťami a odbornými znalosťami. Tým vzniknú synergie, ktoré zabezpečia vysokú relevantnosť a kvalitu výsledkov.
Výsledky/aktivity: