Dovoľujeme si Vás pozvať na workshop fakultného Centra pre globálnu politickú ekonómiu, tentokrát k téme migrácie v strednej a východnej Európe s názvom "Migration and Central and Eastern Europe". Workshop sa bude konať v anglickom jazyku vzhľadom na medzinárodné obsadenie rečníckeho panelu.

461848054 122189295212194970 8105872081446009485 n 2

Migrácia sa stala dôležitou témou v európskej sfére pred niekoľkými rokmi a zostala ňou aj napriek tomu, že v médiách stratila svoj význam. Tento workshop sa zameria na migračný obrat, konkrétne z pohľadu strednej a východnej Európy. Bude sa diskutovať o prepojení medzi migráciou, polarizáciou a novými populačnými prejavmi, ako aj o materiálnych procesoch, ktoré stoja za súčasným autoritárskym obratom v strednej a východnej Európe. Workshop zároveň skúma migráciu do a z nášho regiónu a to z pohľadu teórie závislosti a zdôrazní dôležitosť migrácie do závislých trhových ekonomík, v ktorých žijeme. Na záver prebehne diskusia o konkrétnych vládnych politikách, ako aj o ideologických prístupoch voči krajanom zo strednej a východnej Európy. Pozornosť upriamime na takzvanú "privilegovanú migráciu".