Novovzniknuté Centrum globálnej politickej ekonómie pri Fakulte medzinárodných vzťahov EU v Bratislave Vás srdečne pozýva na diskusiu "Klimatická diplomacia - jej možnosti a limity v riešení klimatickej krízy".
Cieľom podujatia je prediskutovať medzinárodné aspekty riešenia klimatickej krízy a nevyhnutnosti systémových zmien pre odvrátenie kolapsu podmienok existencie spoločnosti. Nedostatočný pokrok v realizácii medzinárodných dohôd a záväzkov, alebo dokonca ich neplnenie, predovšetkým v kľúčovej otázke znižovania emisie skleníkových plynov, približuje podľa vedeckých poznatkov svet k bodu, keď sa negatívne dôsledky globálneho otepľovania stanú nezvratnými.
To samozrejme oprávnene nastoľuje otázku, prečo medzinárodná spolupráca, a teda aj klimatická diplomacia, nie je dostatočne efektívna? Prečo štáty prijímajú skôr minimalistické záväzky týkajúce sa znižovania emisií skleníkových plynov a často len váhavo pristupujú k ich plneniu? Je v tejto situácii opodstatnené pokračovať v konferenciách účastníkov (COP) a neslúžia tieto len zakrývanie nedostatočnej aktivity štátov? Čo ukázala COP 28 v Dubaji? Do týchto procesov vstupujú aj ekonomické a sociálne nerovnosti medzi krajinami a z nich vyplývajúce rozpory medzi tzv. Globálnym severom a Juhom. Nakoľko sú tieto geopolitické faktory závažné v riešení klimatickej krízy a ak sú významné, existuje možnosť ich eliminovania?
Prečo eviromentálne, odborové a ďalšie mimovládne organizácie na národnej a transnárodnej úrovni nedokážu vytvárať výraznejšiu protiváhu vplyvu korporácií na medzinárodné rokovania o klimatickej zmene? Ako je možné zvýšiť účinnosť tlaku na vlády a korporácie s cieľom uskutočnenia systémových zmien v záujme záchrany podmienok pre existenciu ľudskej spoločnosti v súlade so sociálnou spravodlivosťou na národnej a medzinárodnej úrovni?