Medzinárodná asociácia Central and East European International Studies Association (CEEISA), ktorá združuje akademikov a vedeckých pracovníkov z oblasti medzinárodných vzťahov, organizovala svoj pravidelný medzinárodný konvent historicky po prvýkrát v Slovenskej republike. Konferencia sa v minulosti konala v európskych metropolách ako napr. Praha, Belehrad, Ľubľana, Krakow, Istanbul, Budapešť, Petrohrad a i. Ekonomická univerzita v Bratislave hostila toto prestížne medzinárodné podujatie, na ktoré sa zaregistrovalo 130 delegátov - expertov na medzinárodné vzťahy z univerzít a výskumných inštitúcií z celej Európy.
CEEISA Convention 2022 s ústrednou témou "Back to the Margins?" sa organizačne pripravovala takmer rok v úzkej spolupráci s Fakultou medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Vyvrcholením dlhých a náročných príprav bola trojdňová medzinárodná konferencia, ktorá sa konala v priestoroch Ekonomickej univerzity v Bratislave v dňoch 22. - 24. júna 2022.
Plenárne rokovanie, na ktorom privítal delegátov konferencie aj dekan FMV doc. PhDr. Rudolf Kucharčík, PhD., sa začalo v stredu 22. júna popoludní v aule univerzity. Konferenciu otvorila prezidentka asociácie CEEISA Dr. Maria Mälksoo. Hlavný príspevok predniesla vzácna hosťka prof. Ayse Zarakol z University of Cambridge. Krátko pred otvorením konferencie, v stredu popoludní, prijal na rektoráte túto vzácnu návštevu aj prorektor pre medzinárodné vzťahy doc. Mgr. Boris Mattoš, PhD. Oficiálneho stretnutia s prof. Zarakol sa zúčastnil aj pán dekan Kucharčík.
Druhý a tretí deň konferencie pokračoval rokovaniami v jednotlivých sekciách. Paralelne bežalo päť sekcií v piatich prednáškových miestnostiach. Účastníci konferencie diskutovali témy spojené s aktuálnym vývojom politicko-spoločenskej situácie v Európe, vrátane vojenského konfliktu na Ukrajine, bezpečnostnej situácie, migrácie, národných identít, európskej historickej pamäte, dezinformácií, kyberbezpečnosti, demokracie či populizmu. Viacero sekcií bolo zameraných na regióny strednej a východnej Európy, Ázie, vrátane Ruska a Číny, na politiky susedstva EÚ, interregionálnu politickú, ekonomickú spoluprácu a aktuálne globálne výzvy. Za úspešný a hladký priebeh konferencie možno vďačiť aj fakultnému organizačnému tímu, ktorý pozostával z dobrovoľníkov z radov doktorandov a študentov FMV.
Konferencie sa zúčastnili delegáti zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska, Srbska, Ukrajiny, Spojeného kráľovstva, Rakúska, Nemecka, Holandska, Fínska, Estónska, Dánska, Belgicka, Talianska, Španielska, Turecka a ďalších štátov.
FOTOGALÉRIA