Prieskum názorov študentov na predmet a učiteľa v kalendárnom roku 2024

Na základe výsledkov dvoch hodnotení prieskumu názorov študentov na predmet a učiteľa za hodnotený akademický rok 2024/2025možno konštatovať, že študenti upozornili na niekoľko nedostatkov, ktoré mohli narúšať proces výučby. V otvorených otázkach však dominovalo skôr pozitívne hodnotenie a ocenenie vyučujúceho a predmetu, čo vnímame veľmi pozitívne. Študenti ocenili prístup vyučujúcich, ich rozhľad a profesionalitu, interaktívny spôsob výučby a prínos predmetov pre hospodársku prax. Na druhej strane boli ako nedostatky uvádzané najmä nesúlad učiva na prednáškach s učivom na seminároch, neprehľadná štruktúra hodiny, chýbajúce študijné materiály, netransparetne vysvetlené hodnotenie semináru či skúšky, ako aj nedostatok čítania prípadových štúdií. 

V súvislosti s výsledkami Prieskumom názorov študentov na predmet a učiteľa za aklendárny rok 2024 prijali jednotlivé katedry nasledovné opatrenia:

Katedra medzinárodných ekonomických vzťahov a hospodárskej diplomacie na základe hodnotení  navrhuje zabezpečiť zlepšenie poukazovania na využiteľnosť učiva v praxi.

Katedra medzinárodných politických vzťahov  môže konštatovať, že absolútna väčšina predmetov vyučovaných v ZS 2024/25 bola hodnotená pozitívne – a to z hľadiska obsahu vyučovanej problematiky a rovnako aj z hľadiska kritérií na pedagógov, ktorí participovali na realizácii jednotlivých predmetov.

Najväčšia kritika smerovala na predmet MVP 2, na realizácii ktorého sa podieľali traja vyučujúci a kritické pripomienky smerovali na jedného pedagogického zamestnanca. V tomto zmysle katedra prešetrila oprávnenosť vyjadrenej nespokojnosti študentov, akceptuje pripomienky a prijíma adekvátne opatrenia na odstránenie nedostatkov formou zvýšenej hospitačnej činnosti.

Pripomienke ohľadne vyťaženosti niektorých pedagógov a ich slabšej účasti na seminároch bude zo strany katedry venovaná zvýšená pozornosť.

V rámci predmetu Ústavný systém USA (v anglickom jazyku) sa návrhy týkali väčšieho zapájania študentov v rámci seminárov a možnosti ísť viac do hĺbky prednášanej problematiky. Ďalšia požiadavka smerovala na väčšie prepájanie s konkrétnymi udalosťami zo súčasného aj historického vývoja USA. Pripomienky boli akceptované a budú do obsahu predmetu zapracované.

------------------------------------------------------------------

Hodnotenie ARRA

V priesume nezávislej Akademickej a ratingovej agentúry hodnotiacom kvalitatívnu úroveň slovenských fakúlt a univerzít sa Fakulta medzinárodných vzťahoch dlhodobo umiesťuje na popredných priečkach medzi slovenskými fakultami v odbore. V aktuálnom rebríčku za rok 2014 sa FMV umiestnila na 6. mieste, pričom v indikátoroch kvality vzdelávania a záujmu o štúdium fakulta dominuje.


Výška miezd absolventov

Podľa informácií portálu vs.iedu.sk zriadenom Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky sú mzdy absolventov FMV 2. najvyššie spomedzi všetkých absolventov ekonomických fakúlt na Slovensku. Z iných skupín majú vyššie mzdy iba absolventi 3 fakúlt zameraných na informačné technológie.


Zamestnanosť absolventov

Podľa informácií portálu vs.iedu.sk zriadenom Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky je nezamestnanosť absolventov FMV jedna z najnižších na Slovensku, podľa posledných aktualizovaných údajov na úrovni 1 percenta. Podľa informácií ARRA mali absolventi FMV za roky 2010-2012 tretiu najnižšiu nezamestnanosť na Slovensku, t.j. 0,41%


Žiadanosť absolventov na trhu práce

Podľa prieskumu portálu Profesia mali v roku 2011 absolventi Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave spomedzi všetkých fakúlt vysokých škôl na Slovensku tretiu najvyššiu šancu po skončení štúdia sa úspešne zamestnať.


Mobility študentov

Podľa informácií portálu vs.iedu.sk zriadenom Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky je mobilita študentov FMV 4. najvyššia na Slovensku. Podľa posledných dostupných porovnateľných údajov za akademický rok 2009/10 bol podiel študentov vyslaných v rámci akademickej mobility na študijný pobyt do zahraničia 12%. V roku 2012 už však tento podiel presiahol 17%


Interné hodnotenie kvality

Na Fakulte medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave je vypracovaný komplexný systém monitorovania kvality, ktorý zahŕňa pravidelné hospitácie vyučovaných predmetov, ich hodnotenia, SWOT analýzy a študentské dotazníky prostredníctvom AIS.