Akademický senát Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave na svojom zasadnutí dňa 3. marca 2021 prijal nasledovné uznesenie:

PROTEST

AS FMV ako reprezentant akademickej obce FMV vyjadruje protest proti obsahu návrhu novely zákona o vysokých školách a spôsobu jeho prípravy.

Návrh novely zákona obsahuje ustanovenia umožňujúce neprípustné politické zasahovanie do autonómneho fungovania vysokých škôl, likvidáciu akademickej samosprávy a demokratických slobôd. Za neprijateľný považujeme nielen obsah, ale aj doterajší spôsob prípravy novely zákona, keďže ignoroval univerzity ako partnerov štátnej správy v zásadných otázkach reformy vysokého školstva Slovenskej republiky.

AS FMV vyzýva Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, aby ďalšia príprava novely vysokoškolského zákona bola intenzívne konzultovaná so zástupcami Rektorskej konferencie SR, Rady vysokých škôl SR a Študentskej rady vysokých škôl SR. V tejto súvislosti AS FMV víta ochotu MŠVVaŠ SR začať konzultácie o novele zákona o vysokých školách. Žiadame však, aby novela zákona zodpovedala skutočným potrebám vysokých škôl a to tak z hľadiska ich riadenia, ako aj financovania, ktoré ďaleko zaostáva za súčasnými vysokými nárokmi na vedecko- výskumnú a pedagogickú činnosť.

V prípade, že MŠVVaŠ SR nebude reflektovať na podnety z akademického prostredia, pristúpi akademická obec FMV k razantnejším formám protestu.

doc. Ing. Martin Grešš, PhD.

predseda AS FMV