Mgr. Eva Vlková
referentka pre vedu a výskum
Fakulta medzinárodných vzťahov
Ekonomická univerzita v Bratislave
Dolnozemská cesta 1/b
852 35 Bratislava 5
tel: +421 2 6729 5456
č. dverí: E4.06
Študentská vedecká a odborná činnosť (ŠVOČ)
Na súťaži sa môžu zúčastniť študenti Fakulty medzinárodných vzťahov EU v Bratislave, ktorí sú študentmi 1. až 3. ročníka prvého stupňa, 1. a 2. ročníka druhého stupňa denného štúdia, a to individuálne, alebo ako kolektív (nie viac ako trojčlenný) s prácou zodpovedajúcou podmienkam súťaže.
Práca ŠVOČ rieši vybranú tému. Vypracúva sa pod vedením učiteľa (konzultanta) príslušnej gestorskej katedry, alebo odborníka z praxe.
Prihlásenie sa do ŠVOČ:
- Po vyhlásení súťaže ŠVOČ pre daný akademický rok si študent vyplní Prihlášku [na Referáte vedy, výskum a sociálnych záležitosti (ďalej Referát VVČ), alebo na webovej stránke fakulty, alebo na facebooku] a odovzdá ju v určenom termíne (do konca januára daného roka) na Referát VVČ (miestnosť E4.06).
Témy ŠVOČ:
- Vypisujú katedry a referát vedy, výskumu ich zverejní na webovej stránke FMV.
- Navrhujú študenti – riešitelia s písomným odporučením konzultanta, ktorým môže byť učiteľ príslušnej katedry, alebo odborník z praxe.
- Po výbere témy študent, alebo kolektív študentov dohodne s konzultantom podmienky a harmonogram spracovania témy.
- Študent sa snaží využiť odborné rady a usmernenie konzultanta, a vypracuje zvolenú tému tak, aby súťažnú prácu odovzdal v dvoch zviazaných exemplároch a v pdf forme emailom na referát VVČ. Práce odovzdané po termíne sa do súťaže nezaradia.
- Referát preberie súťažnú prácu (v rozsahu 15 – 20 strán) iba s odporúčajúcim písomným stanoviskom konzultanta (riešiteľ získa 0 – 35 bodov).
- Prodekan pre vedu, výskum a doktorandské štúdium, resp. vedenie fakulty určí oponenta a vyžiada si posudok, v ktorom musí byť uvedené písomné stanovisko oponenta, či prácu odporúča, alebo neodporúča do súťaže.
- Za prácu ŠVOČ, ktorá bola oponentom odporúčaná do súťaže získava riešiteľ 0 – 35 bodov. O výške bodového hodnotenia rozhoduje oponent.
- Konzultant a oponent zodpovedajú za odovzdanie súťažných prác spolu s posudkami na referát VVČ v stanovenom termíne.
Priebeh súťaže:
- Súťaž sa na fakulte uskutoční pred komisiou v danom súťažnom odbore, resp. vo všetkých odboroch v jednom súťažnom kole. Ak by bolo viac súťažiacich prác, vytvoria sa sekcie, z ktorých do celofakultného kola postúpi 5 najlepšie hodnotených prác.
- Súťaž je verejná a uskutočňuje sa zvyčajne v marci – apríli v danom akademickom roku. Presný termín a miesto konania súťaže zverejní referát VVČ najneskôr 10 dní pred jej konaním.
- Predsedu a členov komisie vymenuje dekan. Súťažná komisia pre každý súťažný odbor je spravidla päťčlenná. Okrem učiteľov fakulty môže byť jej členom jeden zástupca z praxe a jeden zástupca zo študentov, ktorého navrhne Študentský parlament FMV EU. V prípade, že súťažná komisia zastrešuje určitý súťažný tematický blok, alebo je zriadená len jedna komisia pre celú súťaž, sú jej členmi zástupcovia jednotlivých súťažných odborov.
- Priebeh súťaže riadi predseda komisie. V poradí, ktoré si komisia vopred určí, vyzve predseda jednotlivých súťažiacich, resp. zástupcov súťažiacich kolektívov, aby predstavili svoju prácu, uviedli najmä ciele práce, postup a metódy riešenia, najdôležitejšie výsledky a poznatky získané pri spracúvaní témy. Potom poverený člen komisie oboznámi prítomných so stanoviskom konzultanta a posudkom oponenta. Predseda komisie umožní súťažiacim zaujať stanovisko k prípadným pripomienkam a otázkam oponenta a otvorí diskusiu k súťažnej práci, v rámci ktorej môže súťažiacim klásť otázky a vznášať pripomienky, resp. námety ktokoľvek z prítomných. Po zodpovedaní týchto otázok predseda ukončí diskusiu.
- Po predstavení všetkých prác komisia na neverejnom rokovaní vykoná celkové hodnotenie súťažných prác. Predseda vyhlási výsledky a súťaž ukončí. Záznam z priebehu a výsledkov súťaže podpísaný členmi komisie odovzdá predseda komisie prodekanovi pre vedu, výskum a doktorandské štúdium.
Hodnotenia súťažných prác:
1. Jednotliví členovia súťažnej komisie hodnotia práce podľa týchto kritérií:
- aktuálnosť riešenej témy, jej prínos pre prax a formulácia cieľov riešenia,
- adekvátnosť a náročnosť použitých metód riešenia,
- výpočtová a softvérová náročnosť spracovania,
- štylistická a formálna úprava práce vrátane adekvátnosti použitej prezentácie výsledkov,
- úroveň vystúpenia súťažiaceho (spôsob prezentácie výsledkov a pohotovosť pri zodpovedaní položených otázok).
Za každé z týchto hľadísk prizná každý člen komisie súťažnej práci od 0 do 20 bodov, čiže maximálne 100 bodov.
- Výsledný počet bodov, ktorý sa priznáva súťažnej práci, sa získa ako priemer zo súhrnu získaných bodov a podľa neho sa určí poradie víťazných prác.
Spolupráca s inými fakultami, resp. univerzitami
Fakulta medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave môže súťaž ŠVOČ uskutočniť v spolupráci s inou fakultou, resp. univerzitou. Forma spolupráce pri súťaži ŠVOČ sa bude schvaľovať vždy ad hoc.
Formálne požiadavky pre prácu ŠVOČ
Požiadavky na prácu a jej odovzdanie
Študent najskôr odovzdá vyplnenú a podpísanú prihlášku do Študentskej vedeckej odbornej činnosti v stanovenom termíne referentke pre vedu a výskum: Mgr. Eva Vlková, číslo dverí E4.06.
Študent prácu ŠVOČ osobne odovzdá v stanovenom termíne referentke pre vedu a výskum: Mgr. Eva Vlková, číslo dverí E4.06:
- dva exempláre práce v hrebeňovej väzbe;
- prácu v pdf forme zašle mailom.
Nie je možné predložiť prácu, ktorá už bola obhájená ako záverečná práca (bakalárska a diplomová práca), alebo bola už prihlásená v inej súťaži. Predkladaná práca môže byť následne použitá ako základ pre záverečnú prácu (bakalársku a diplomovú prácu). Prekážkou predloženia práce nie je jej predošlé čiastočné publikovanie.
Prihláška do ŠVOČ FMV EU
Termín odovzdania prihlášky je 31. 1. 2024 (prípadne mailom) a termín odovzdania práce (2x vytlačenú a 1x zaslať mailom v PDF forme) je 29. 2. 2023 na referát vedy a výskumu FMV (E4.06).
Výsledky celoslovenského kola ŠVOČ, ktoré sa konalo 9. mája 2024 na Fakulte sociálnych vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave
Dňa 9. mája 2024 sa konalo celoslovenské kolo ŠVOČ na Fakulte sociálnych vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Zúčastnilo sa ho 11 súťažiacich zo 6 univerzít – z Fakulty sociálych vied Univerzity P. J. Šadárika v Košiciach, z Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity M. Bela v Banskej Bystrici, z Fakulty sociálnych vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave, z Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave, z Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a z Katedry politológie Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne.
Nesmierne nás teší, že FMV opäť, aj tento rok, obhájila jednu z prvých troch priečok na celoslovenskom medzifakultnom kole ŠVOČ. Druhé miesto obsadil Lukáš Chudý s prácou Stratégia modrého oceánu. Ďakujeme za skvelú reprezentáciu Fakulty medzinárodných vzťahov EU v Bratislave obom našim zástupcom Bc. Martinovi Bruškovi a Lukášovi Chudému .
Obaja zástupcovia FMV Bc. Martin Bruška a Lukáš Chudý získali Diplomy za účasť v celouniverzitnom kole Študentskej vedeckej a odbornej činnosti na EU v Bratislave.
Výsledky fakultného kola ŠVOČ, ktoré sa konalo 22. marca 2024
Do fakultného kola sa prihlásilo a práce odovzdalo 7 študentov, z toho boli 5 študenti druhého stupňa štúdia a 2 študenti prvého stupňa štúdia. Prvé miesto získali dvaja študenti: Lukáš Chudý s prácou Stratégia modrého oceánu (vedúci práce doc. Ing. Martin Grešš, PhD.) a Bc. Martin Bruška s prácou Dezinformácie ako nástroj medzinárodnej politiky a ich dopad na verejnú mienku Slovenskej republiky (vedúci práce doc. PhDr. Ľubomír Čech, PhD.). Na druhom mieste skončila Bc. Iryna Tallian s prácou Ekonomická aktivita OPEC a súčasne výzvy kartelu ako determinant jeho budúcej stability (vedúci práce Ing. Boris Dziura, PhD.) a na 3. mieste sa umiestnila Bc. Barbora Rusnáková s prácou Problematika súčasnej reformy OSN z pohľadu teórií medzinárodných vzťahov (vedúci práce doc. dr. Tomáš Imrich Profant).
Výsledky celoslovenského kola ŠVOČ, ktoré sa konalo 11. mája 2023 na Katedre politológie Trenčianskej univerzity v Trenčíne
Dňa 11. mája 2023 sa konalo celoslovenské kolo ŠVOČ na Katedre politológie Trenčianskej univerzity v Trenčíne. Zúčastnilo sa ho 9 súťažiacich z 5 univerzít – z Fakulty sociálnych vied Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave, z Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave, z Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, z Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a z Katedry politológie Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne.
Na prvom mieste skončila Simona Ivančíková z FSV UCM v Trnave s prácou Odkaz pre starostu – nástroj na podporu participácie. Na druhom mieste sa umiestnila práca Reforma politickěho systému Ukrajiny Serhiiho Shokha z Katedry politológie TnUAD v Trenčíne a tretie miesto obsadila naša študentka Bc. Sabina Lacušová s prácou Severské štáty ako lídri v oblasti ochrany životného prostredia v Európe.
Ďakujeme za skvelú reprezentáciu Fakulty medzinárodných vzťahov EU v Bratislave obom našim zástupcom Bc. Sabine Lacušovej a Jánovi Cipárovi.
Diplomy za účasť v celouniverzitnom kole Študentskej vedeckej a odbornej činnosti získali: Ján Cipár a Bc. Sabina Lacušová.
Výsledky fakultného kola ŠVOČ, ktoré sa konalo 28. apríla 2023
Prvý stupeň štúdia:
1. miesto: Ján Cipár: Vybrané štáty USA a komparácia ich ekologických politík, vedúci práce Ing. Boris Dziura, PhD., oponent PhDr. Peter Csányi, PhD.
2. miesto: Vojtech Höhn: Analýza teritoriálneho a sektorového zamerania bilaterálnej rozvojovej spolupráce SR, vedúci práce Ing. Peter Jančovič, PhD., oponent Ing. Juraj Sýkora
3. miesto: Catherine Rosová: Postavenie Južnej Kórei na svetovom trhu, vedúci práce doc. Ing. Martin Grešš, PhD., oponent Ing. Kristína Baculáková, PhD.
Druhý stupeň štúdia:
1. miesto: Bc. Sabina Lacušová: Severské štáty ako lídri v oblasti ochrany životného prostredia v Európe, vedúci práce, Mgr. Michael Augustín, PhD., oponent Ing. Jakub Pernický
2. miesto: Bc. Zuzana Baďurová: Severská spolupráca a budúcnosť severského regiónu, vedúci práce Mgr. Michael Augustín, PhD., oponent Ing. Júlia Kromková
3. miesto: Bc. Valéria Sokolíková: Adaptácia na klimatickú zmenu v operáciách OSN na budovanie mieru, vedúci práce doc. Milan Kurucz, CSc., oponent Mgr. Juraj Ondriaš, PhD.
Cenu rektora Ekonomickej univerzity v Bratislave za 1. miesto v celouniverzitnom kole ŠVOČ za rok 2022 získala najlepšia študentská práca z fakultného kola: za 1. stupeň Význam primárnych komodít v zahraničnom obchode Brazílie v 21. storočí študentky Dominiky Kocánovej a za 2. stupeň získala práca Postkoloniálna politika Talianskej republiky v severnej Afrike – potenciál a obmedzenia študentky Júlii Kromkovej diplom..
Na Katedre politológie a euroázijských štúdií Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre sa dňa 14. 6. 2022 konalo medziuniverzitné kolo ŠVOČ. Súťažiaci zastupovali 4 univerzity – Fakultu sociálnych vied UCM v Trnave, Pedagogickú fakultu UK v Bratislave, Fakultu medzinárodných vzťahov EU v Bratislave a Filozofickú fakultu UKF v Nitre. Prvé miesto získala Mgr. Júlia Kromková s témou Postkoloniálna politika Talianskej republiky v severnej Afrike – potenciál a obmedzenia. Tretie miesto obsadila Bc. Dominika Kocánová s témou Význam primárnych komodít v zahraničnom obchode Brazílie v 21. storočí.
Vo fakultnom kole ŠVOČ, ktoré sa konalo 29. 4. 2022, sa umiestnili dve súťažiace pri zhode bodov na prvom mieste.
1. miesto
Dominika Kocánová
Názov práce: Význam primárnych komodít v zahraničnom obchode Brazílie v 21. storočí
Vedúci práce: Ing. Peter Jančovič
1. miesto:
Bc. Júlia Kromková
Názov práce: Postkoloniálna politika Talianskej republiky v severnej Afrike – potenciál a obmedzenia
Vedúci práce: doc. PhDr. Ľubomír Čech, CSc.
3. miesto:
Barbora Rusnáková
Názov práce: Vplyv malých štátov OSN vo vybraných otázkach
Vedúci práce: doc. Milan Kurucz, CSc.
Diplom rektora Ekonomickej univerzity v Bratislave za účasť v celouniverzitnom kole ŠVOČ za rok 2021 získala najlepšia študentská práca z fakultného kola: za 2. stupeň Transformácia systému moci v súčasnej Líbyi – možnosti a limity študentky Júlii Kromkovej.
Vyhodnotenie najlepších prác ŠVOČ 2020/2021
Víťazi fakultného kola ŠVOČ 2020/2021
1. miesto Bc. Júlia Kromková:
Transformácia systému moci v súčasnej Líbyi – možnosti a limity
Vedúci práce: doc. PhDr. Ľubomír Čech, CSc.
Oponent: Mgr. Martin Karas, PhD.
2. miesto Bc. Denisa Hanáková:
Interkultúrna komunikácia v diplomacii
Vedúci práce: doc. Milan Kurucz, CSc.
Oponentka: PhDr. Simona Chuguryan, PhD.
3. miesto Bc. Ganna Ageieva:
Osobitosti hospodárskeho rozvoja Singapuru
Vedúca práce: Dr. h. c. prof. Ing. Ľudmila Lipková, CSc.
Oponentka: Ing. Tatiana Damašková, PhD.
Fakulta medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave zorganizovala celoslovenské medzifakultné kolo ŠVOČ, ktoré sa uskutočnilo online cez MS Teams dňa 12. mája 2021. Zúčastnilo sa ho 8 súťažiacich z 5 fakúlt a to z: Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov UMB v Banskej Bystrici, Fakulty sociálnych a ekonomických vied UAD v Trenčíne, Fakulty sociálnych vied UCM v Trnave, Filozofickej fakulty UKF v Nitre a Fakulty medzinárodných vzťahov EU v Bratislave.
Komisia ocenila, že súťažiaci študenti si vybrali zaujímavé témy, mali výborne pripravené prezentácie v PowerPointe, vynikajúco zvládli odpovede na otázky, čím sa preukázala ich skvelá príprava, znalosť riešenej problematiky, ako aj zanietenosť pre danú tému.
Z týchto dôvodov udelila komisia 1. až 4. miesto vždy dvom súťažiacim.
Poradie | Študent | Názov práce | Univerzita, fakulta | Vedúci práce | Oponent |
1. | Bc. Františka Pirosková | Dark web a policajné zložky | UMB v BB, FPVaMV | doc. Mgr. Jaroslav Ušiak, PhD. | doc. Ing. Karol Fabián, CSc. |
1. | Bc. Michaela Dziaková | Dôvody účasti voličov | UCM v TT, FSV | PhDr. Jakub Bardovič, PhD. | doc. PhDr. Tatiana Tökölyová, PhD. |
2. | Bc. Denisa Hanáková | Interkultúrna komunikácia | EUBA, FMV | doc. Milan | PhDr. Simona Chuguryan, PhD. |
2. | Nikola Zemanová | Genocída Rohingov | UKF v Nitre, FiF | PhDr. Kočnerová Mária, PhD. | Mgr. Beáta Izsófová |
3. | Bc. Ján Ganobčík | Aplikácia e-governmentu | UCM v TT, FSV | PhDr. Michal Lukáč, PhD. | PhDr. Martin |
3. | Bc. Richard Hasaj | Ideológie ovplyvňujúce vznik totalitných režimov. Prečo sa Roger Scruton v článku | UKF v Nitre, FiF | Mgr. Tibor Szentandrási, PhD. | Mgr. Henrich Fačkovec |
4. | Bc. Júlia Kromková | Líbya na pozadí súčasného | EUBA, FMV | doc. PhDr. | Mgr. Martin Karas, PhD. |
4. | Alexandra Hoťková | Rozdielne odmeňovanie | UAD v Trenčíne, FSaEV | JUDr. Andrej Poruban, PhD. | Ing. Martina Jakubčinová, PhD., MBA |
Diplom rektora Ekonomickej univerzity v Bratislave za účasť v celouniverzitnom kole ŠVOČ za rok 2020 získala najlepšia študentská práca z fakultného kola: za 2. stupeň Miesto a úloha hnutia Taliban pri riešení súčasnej bezpečnostnej situácie v Afganistane študentky Ivany Pápayovej.
Vyhodnotenie najlepších prác ŠVOČ 2019/2020
Víťazi fakultného kola ŠVOČ 2019/2020
1. miesto Bc. Ivana Pápayová
Názov práce: Miesto a úloha hnutia Taliban pri riešení súčasnej bezpečnostnej situácie v Afganistane
Vedúci práce: doc. PhDr. Ľubomír Čech, CSc., mimoriadny profesor
2. miesto Sandra Gálová
Názov práce: Životná úroveň v štátoch Západnej Afriky (analýza vybraného ukazovateľa)
Vedúca práce: Ing. Natália Zagoršeková, PhD.
3. miesto Bc. Lucia Kočanová
Názov práce: Obchodné vzťahy Číny s krajinami V4
Vedúci práce: doc. Ing. Martin Grešš, PhD.
Najlepšia práca na prvom stupni štúdia
Sandra Gálová
Názov práce: Životná úroveň v štátoch Západnej Afriky (analýza vybraného ukazovateľa)
Vedúca práce: Ing. Natália Zagoršeková, PhD.
Pri príležitosti 20. výročia Fakulty medzinárodných vzťahov EUBA boli 13. 2. 2020 pozvaní zástupcovia 9 fakúlt/katedier na medzifakultné/celoslovenské kolo ŠVOČ do Bratislavy. V súvislosti s pandémiou koronavírusu sme museli celoslovenské kolo ŠVOČ v roku 2020 zrušiť a pozvali sme oslovených na budúci rok.
Partneri fakulty
Projekty riešené na FMV