Slávnostným otvorením v aule Ekonomickej univerzity sa 20. októbra začal projekt Quo vadis Europe. Ide o projekt Fakulty medzinárodných vzťahov v spolupráci s Univerzitou v Akureyri (Island) a Univerzitou v Bergene (Nórsko), ktorého cieľom je vypracovať optimistickú, realistickú a pesimistickú víziu Európy do roku 2030.

Účastníkov úvodným slovom privítal prodekan pre zahraničné vzťahy a rozvoj Fakulty medzinárodných vzťahov JUDr. Peter Rusiňák, PhD. Po ňom s krátkym príhovorom vystúpila J.E. Trine Skymoen, veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva v Slovenskej republike. Zdôraznila nutnosť vedeckej spolupráce európskych krajín a upozornila, že pojmy Európa a Európska únia v žiadnom prípade nemožno stotožnovať. Ministerstvo zahraničných vecí na slávnostnom otvorení projektu zastupovala štátna tajomníčka Ing. Diana Štrofová.

Prof. Ing. Milan Šikula, DrSc., riaditeľ Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied, vystúpil s veľmi aktuálnym prejavom o súčasnej globálnej hospodárskej kríze a jej determinantoch. Slová privítania zahraničným účasntíkov a vďaky slovenským organizátorom adresovala prorektorka pre medzinárodné vzťahy doc. PhDr. Jana Lenghardtová, CSc. S príspevkom vystúpili aj prof. Hakan Sicakkan z Univerzity v Bergene, prof. Ingi Rúnar Edvardsson z Univerzity v Akureyri a zástupkyňa Slovenskej akademickej informačnej agentúry PaedDr. Karla Zimanová, PhD.

Projekt Quo vadis Europe koordinuje dekanka Fakulty medzinárodných vzťahov prof. Ing. Ľudmila Lipková, CSc. Organizačný výbor pozostáva zo študentov 2. ročníka doktorandského štúdia FMV Ing. Márie Fertaľovej, Ing. Veroniky Fodorovej, Ing. Martina Grančaya, Ing. Sone Svoreňovej, Ing. Michala Ščepána, Ing. Michaely Štefančíkovej a zo študentov štvrtého ročníka FMV Bc. Jany Glozmekovej, Bc. Petry Károlyiovej a Bc. Vladimíra Milčíka. Na projekte sa podieľajú aj doc. PhDr. Marta Zágoršeková, CSc. a Ing. Tomáš Dudáš, Phd.

stabilita