V dňoch 8.-12. februára 2010 sa v rámci projektu Quo vadis Europe uskutočnila služobná výskumná cesta Fakulty medzinárodných vzťahov na Island. Pod vedením dekanky, prof. Ing. Ľudmily Lipkovej, CSc., doc. PhDr. Marty Zágoršekovej, CSc. z katedry medzinárodných politických vzťahov a Ing. Tomáša Dudáša, PhD. sa cesty zúčastnili siedmi interní doktorandi FMV a dvaja vybraní študenti prvého ročníka inžinierskeho štúdia.
Cieľom cesty bolo severoislandské mesto Akureyri, ktoré je domovom druhej najväčšej univerzity v krajine – Univerzity v Akureyri. Tu sa konal druhý seminár v rámci programu „Kam kráčaš, Európa?“ s témou „Prosperita“. Popri slovenských účastníkoch a participantoch z domácej univerzity sa na nej zúčastnili študenti, doktorandi a vedci z nórskej Univerzity v Bergene. Spomedzi najvýznamnejších mien možno spomenúť prof. Terje Knudsena, prof. Ingi Rúnar Edvardssona a prof. Ogmundura Knuttsona. Svojou účasťou poctil účastníkov semináru aj rektor Univerzity v Akureyri prof. Stefán Sigurdsson a dekan Fakulty obchodu a vedy prof. Hans Kristján Gudmundsson.
Participanti semináru v priebehu štyroch dní rokovali v sekciách a ich výskumnou úlohou bolo stanoviť optimistický, realistický a pesimistický scenár ekonomického vývoja Európy do roku 2010. Prerokované témy zahŕňali trendy v hospodárskom smerovaní Európy, budúcnosť sociálnych systémov, postavenie vedy a výskumu v Európe a trvalo udržateľné zdroje energie. Jednotlivé tímy na záverečnom plenárnom zasadnutí prišli k záveru, že hospodárska budúcnosť Európy je napriek mnohým objektívnym prekážkam optimistická. Vypracované scenáre budú publikované po skončení projektu a budú dostupné aj širokej verejnosti prostredníctvom internetovej stránky Fakulty medzinárodných vzťahov.
Súčasťou výskumného pobytu na Islande bola exkurzia do geotermálnej elektrárne v Krafle, ktorú financovala hosťujúca univerzita v spolupráci s mestom Akureyri. Energetickí odborníci tu účastníkom semináru prezentovali prevádzku elektrárne a poukázali na jej environmentálnu nezávadnosť.
Posledný, tretí seminár projektu Quo vadis Europe sa uskutoční v máji 2010 a jeho hostiteľom bude Univerzita v Bergene. Z plodného a priateľského trialógu partnerských univerzít je už ale teraz jasné, že prebiehajúci program je len začiatkom vzájomnej dlhodobej spolupráce a v budúcnosti bude pokračovať prostredníctvom nových projektov.
Projekt Quo vadis Europe je spolufinancovaný z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru, Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu SR prostredníctvom Fondu NIL na podporu spolupráce v oblasti vzdelávania.
V dňoch 6.-10. mája 2010 sa v priestoroch nórskej Univerzity v Bergene konal tretí workshop v rámci projektu Quo vadis, Europe. Na workshope sa z pozície organizátorov zúčastnila 12-členná výskumná skupina z Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave vedená dekankou fakulty, prof. Ing. Ľudmilou Lipkovou, CSc. Tím pozostával z doc. PhDr. Marty Zágoršekovej, CSc., Ing. Tomáša Dudáša, PhD., siedmich interných doktorandov FMV a dvoch študentov druhého stupňa vysokoškolského štúdia.
Základnou výskumnou ambíciou slovenských, nórskych a islandských participantov bolo pomenovať hlavné determinanty vývoja kultúry v európskom priestore, analyzovať dynamiku ich zmien a pomenovať nové faktory, ktoré budú ovplyvňovať európsku kultúru v budúcnosti s výhľadom do roku 2030. Workshop prebiehal prostredníctvom 30-minútových prednášok profesorov s následnou dvojhodinovou diskusiou v tímoch a konkluzívnou diskusiou v pléne. Úlohou diskusie v tímoch bolo vypracovať optimistickú, realistickú a pesimistickú víziu skúmanej problematiky pre Európu v roku 2030.
Prerokované témy zahŕňali geopolitické základy európskej identity a európskej verejnej sféry, rolu kapitalizmu, komunizmu a postkomunizmu pri formácii európskych kultúr, dopady národných kultúr na organizáciu podnikov a dichotómiu medzi národnou príslušnosťou a komunitárnou identitou v prejavoch predsedov Európskej rady. Možno skonštatovať, že v porovnaní s predchádzajúcimi workshopmi s témami stability a prosperity v Európe v roku 2030 bol pri diskusiách o kultúre zaznamenaný vysoký stupeň konvergencie medzi scenármi jednotlivých tímov. Budúce smerovanie európskej kultúry je tak navonok menej neisté ako politické a ekonomické smerovanie kontinentu.
Workshop v Bergene bol posledným z trojice plánovaných podujatí v rámci projektu Quo vadis, Europe. Partnerské univerzity budú v nasledujúcom období intenzívne pracovať na finalizácii výstupnej publikácie z projektu, ktorej vydanie sa predpokladá začiatkom leta 2010.
Účastníci workshopu v Bergene sa jednomyseľne zhodli, že projekt bol úspešný po vedeckej, kultúrnej ako i sociálnej stránke. Vedúci tímov jednoznačne navrhli pokračovanie trojstrannej spolupráce aj v budúcnosti, prostredníctvom nových projektov, publikácií a akademických výmien.
Partneri fakulty
Projekty riešené na FMV